}

Eiropas Atveseļošanas fonds

Eiropas Komisija (EK) 2020. gada 28. maijā ierosināja ieviest vērienīgu Eiropas atveseļošanas plānu. Tā mērķis - novērst koronavīrusa pandēmijas radīto kaitējumu ekonomikai un sociālajai jomai, stimulēt Eiropas atgūšanos, kā arī aizsargātu un radītu darbavietas.

Būtiska daļa no Eiropas atveseļošanas plāna finansējuma tiks novirzīts Atveseļošanas fondam (Recovery and Resilience Facility) – jaunai EK centralizēti pārvaldītai budžeta programmai. Tās mērķis – atbalstīt reformas un investīcijas, īpaši, kas saistītas ar pāreju uz zaļo un digitālo ekonomiku, kā arī mazināt krīzes radīto sociālo un ekonomisko ietekmi. 

Pandēmijas tūlītējais krīzes atbalsts tiek galvenokārt finansēts no valsts budžeta līdzekļiem, kā arī dažādiem aizņēmumu avotiem. Savukārt Atveseļošanas fonds fokusējas uz ilgtermiņa ekonomikas transformāciju. Lai EK apstiprinātu dalībvalstu plānus un piešķirtu finansējumu, būtisks pamatnosacījums ir ES Padomes rekomendāciju ievērošana.  Kā otrs pamatnosacījums ir tas, ka plānotajām investīcijām ir jābūt saistītām ar reformām dalībvalstīs. 

 

Latvijas Atveseļošanas fonda plāns

Latvijas Atveseļošanas fonda plāna projekts (0 versija) 2021. gada 4.februārī tika izskatīts un atbalstīts Ministru kabinetā  un 9.februārī bija iesniegts pirmreizējai izskatīšanai EK par garantēti pieejamo finansējumu (ko piešķir, un, kas nav jāatmaksā) 1,65 miljardu eiro apjomā (Infografika).

Precizētajā Atveseļošanas fonda plāna versijā Latvija izmantos visu atbalsta grantu daļu 1,82 miljardu eiro apmērā, kas pēc pēdējiem aprēķiniem pieejams Latvijai. 

 

 

 

 

Padalies ar informāciju: DrukātDrukāt
Pēdējo reizi informācija šajā sadaļā atjaunota 2021. gada 28. aprīlī
Uz augšu