}

Finansējuma apjoms

Latvijas Atveseļošanas fonda plāna projekts (0 versija) 2021. gada 4.februārī tika izskatīts un atbalstīts Ministru kabinetā  un 9.februārī bija iesniegts pirmreizējai izskatīšanai EK par garantēti pieejamo finansējumu (ko piešķir, un, kas nav jāatmaksā) 1,65 miljardu eiro apjomā (Infografika).

Precizētajā versijā Latvija izmantos visu atbalsta grantu daļu 1,82 miljardu eiro apmērā, kas pēc pēdējiem aprēķiniem pieejams Latvijai (Infografika)

Savukārt par Latvijai iespējamo pieejamo Atveseļošanas fonda aizdevuma daļu līdz 2,48 miljardiem eiro (kas ir jāatmaksā), ko ES valstis varēs aizņemties uz izdevīgiem procentiem, lems brīdī, kad būs precīzi zināmi aizdevuma nosacījumi – procenti, termiņi utt., un tas būs ne ātrāk kā šī gada vasarā. Latvija pagaidām konkrētu aizņēmumu neplāno, jo šobrīd Latvijai ir ļoti labs kredītreitings un laba pieeja finanšu tirgiem.

Līdz 2022. gada 30. jūnijam EK precizēs aprēķinus par dalībvalstu piešķīrumiem. Tādēļ darbs pie Atveseļošanas fonda plāna un tā apspriešanas turpinās, un tā papildinājumi un grozījumi tiks iesniegti EK pēc 2022.gada 30.jūnija, kolīdz būs skaidrs pilns Latvijai pieejamā finansējuma apjoms.  

Pēc šobrīd pieejamās informācijas, neviena no Baltijas valstīm neplāno izmantot Atveseļošanas fonda aizdevuma daļu.

Atveseļošanas fondā  maksājumi tiks sasaistīti ar konkrētu reformu starpposma un gala mērķu sasniegšanu, nevis par veiktajiem ieguldījumiem, kā tas ir ES struktūrfondu projektos.

Finansējuma aprēķins grantiem tiek dalīts divās daļās:

  • Par periodu līdz 2022.gada 31.decembrim tiek piešķirti 70% no kopējā piešķīruma (ņemot vērā iepriekš noteiktu piešķīruma formulu, kurā ņemts vērā iedzīvotāju skaits, IKP uz vienu iedzīvotāju un vidējais bezdarba līmenis pēdējo 5 gadu laikā, salīdzinot ar ES vidējo rādītāju laika posmā no 2015. līdz 2019. gadam);
  • Par periodu no 2023.gada 1.janvāra līdz 2023.gada 31.decembrim būs pieejami atlikušie 30%. Galīgā maksimālā summa tiks aprēķināta līdz 2022.gada 30.jūnijam, vērtējot reālās izmaiņas IKP 2020. – 2021.gadā.
  • Izdevumu attiecināmība sākas ar atpakaļejošu datumu - no 2020.gada 1.februāra.

Padalies ar informāciju: DrukātDrukāt
Pēdējo reizi informācija šajā sadaļā atjaunota 2021. gada 28. aprīlī
Uz augšu