Saite uz iedvesmas stāstu par vēža diagnostiku. Zinātniece stāv ar meiteni laboratorijā, rāda vēža diagnostikas iekārtu

Ar ES fondu atbalstu izstrādāta portatīva ierīce ādas vēža diagnostikai

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

Latvijas Universitātes un Rīgas Tehniskās universitātes pētnieki ar Eiropas Savienības fondu atbalstu izstrādājuši ierīci, kas nelielā izmēra un vieglā pielietojuma dēļ būs ērti izmantojami ārstu kabinetos agrīnai ādas melanomas un citu vēža paveidu (bazālo šūnu vēzis, plakanšūnu vēzis) diagnostikai, pēcoperācijas rētas uzraudzībai un audzēja recidīva laicīgai atpazīšanai. 

Latvijas Universitātes Atomfizikas un spektroskopijas institūta Biofotonikas laboratorijas vadošā pētniece Dr.phys. Ilze Ļihačova izstrādāto ierīci parādīja mazajai zinātniecei Eliānai, skaidrojot, kā ideja par tādas izstrādi radusies, ko tā spēj un kāds labums no šādas iekārtas būs cilvēkiem. 

Mazā zinātniece Eliāna uzzina par portatīvo ādas vēža diagnostikas ierīci


Uzziņai:

Projekta mērķis bija izveidot un klīniski aprobēt jauna veida portatīvu ierīci un mākoņdatošanas servisu agrīnai ādas melanomas un citu vēža paveidu  diagnostikai, pēcoperācijas rētas uzraudzībai un audzēja recidīva laicīgai atpazīšanai. Ar ierīci iegūst  spektrālos un fluorescentos attēlus; iegūtos rezultātus pārraida bezvadu režīmā caur mobilo tīklu un attēlus apstrādā mākoņdatošanas servisā, diagnostiskiem rezultātiem var piekļūt attālināti. Bezkontakta ādas diagnostikai kombinē difūzās atstarošanās un fluorescences fotoizbalēšanas parametru attēlošanas metodes specifiskā ādas apgaismojumā. Prototipa ierīce un mākoņdatošanas serviss  klīniski pārbaudīts uz dažādām ļaundabīgām un labdabīgām ādas veidojumu grupām Latvijas Onkoloģijas Centrā un ārstu prakses vietās. Šādas ierīces izveide būtiski uzlabo ādas vēža agrīnās diagnostikas un pēcoperācijas uzraudzības pieejamību, palielinot cilvēku dzīves ilgumu un kvalitāti. Projekta pētniecisko grupu veidoja pieredzējuši biofotonikas, elektronikas un onkoloģijas eksperti, kā arī jaunie zinātnieki no Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU).