Atjaunotais Irbes upes tilts

Atjaunots vēsturiskais trošu tilts pār Irbes upi

Finanšu ministrija

Lielirbes ciems (lībiski – Īra), kurā atrodas trošu tilts pār Irbes upi, atrodas vēsturiski lībiešu (lībiski – Līvõd Rānda) apdzīvotā teritorijā. Tas ir vienīgais trošu tilts Ziemeļkurzemē un sasaista Miķeļtorni ar plašākiem aktīvā tūrisma maršrutiem, veicinot reģiona tūrisma attīstību.

Lielirbes teritorija pieguļ Ovīšu dabas liegumam, netālu atrodas vairāki kultūrvēsturiski nozīmīgi tūrisma objekti – Ovīšu bāka, Miķeļbāka, arī Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs. Tilts ir vienīgā upes šķērsošanas iespēja Lielirbes ciemā. Tā atjaunošana nodrošina vēsturiskā Lībiešu krasta Lielirbes ciema savienošanu. Pateicoties tilta esamībai, tiek nodrošināta gājēju un velosipēdistu plūsma pa vēsturisko dabas taku “Līvzemes Mazbānīša taka”, savstarpēji sasaistot dabas un kultūras mantojuma objektus Tārgales pagastā.

Projekta ietvaros pārbūvēts gājēju tilts 112 m garumā un 1,2 m platumā. Tas ir veidots no trosēs iekārtas konstrukcijas ar diviem krasta pilona balstiem, ietve veidota no cinkota režģa, margas veidotas no cinkotas troses ar papildu žogu drošībai. Trošu tilts ir nozīmīgs tūrisma un infrastruktūras objekts pie bijušās Lielirbes dzelzceļa stacijas, nodrošinot gājējiem un velosipēdistiem ērtāku un drošāku pārvietošanos.

Starptautiskajā garās distances pārgājienu maršrutā Jūrtaka iekļautais tilts pieejams visiem, kas iecienījuši atpūtu brīvā dabā. “Jūrtaka”, kas savieno visas Baltijas valstis, tagad iezīmē droši izmantojamu tiltu. Iepriekš pārgājienu dalībniekiem bija jālīkumo, izejot uz šosejas un tikai tad atkal atgriežoties pie jūras, bet nu šis ceļa posms ir īsāks. Vēl pirms tilta atjaunošanas darbiem tas izskatījās visai baiss un nedrošs.

Tiltu var izmantot arī starptautisko velomaršrutu EuroVelo 13 un EuroVelo 10 veicēji. 

Tiltu iespējams apmeklēt jebkurā gada laikā un diennakts stundā. Blakus tiltam atrodas arī atpūtas vieta, kur iespējams piknikot pie galdiņiem, cept desiņas uz ugunskura, nopeldēties un visādi citādi izbaudīt atpūtu pie dabas. Kā arī, pārejot tiltu, nonāksi meža ielokā, kurā iespējams izstaigāt taku takas.

Projekts “Ziemeļkurzemes kultūrvēsturiskā un dabas mantojuma saglabāšana, eksponēšana un tūrisma piedāvājuma attīstība” īstenots pateicoties Eiropas Reģionālās attīstības fondam (ERAF). Projekta kopējās izmaksas ir 168069,00 eiro, no tām 112693,72 eiro ir ERAF finansējums, un 55375,28 eiro ir valsts un pašvaldības finansējums. Projektu īstenoja Ventspils novada pašvaldība.