Rikards kopā ar mammu Baibu apmeklē kanisterapijas kursu, kur viņš mācās sadarboties, ieklausīties, veidot kontaktu. Tā ir noglaudīšana, sunīša mazgāšana, barošana un vešana pastaigā, kas ir ļoti nozīmīgi ne tikai psihoemocionāli, bet arī bērna fizisko spēju atjaunošanai.
“Pirms trim gadiem Rikards bija visparastākais bērns pasaulē. Un tad kādā dienā kļuva īpašs, ļoti īpašs, jo - kļuva pilnībā paralizēts. No tā brīža mēs sākām strādāt, sākām nodarboties ar dažādiem terapijas veidiem. Mēs esam ļoti pateicīgi par kanisterapijas iespēju, jo tas Rikardam māca sadarbību, kontakta veidošanu - viņš apgūst prasmes, kā kādu dzīvu būtni mācīt un kā tā viņam atsaucas, paklausa,” stāsta Rikarda mamma Baiba.
ES fondu ieguldījums bērnos – ieguldījums mūsu nākotnē! Kanisterapija - Rikarda stāsts
Kanisterapija ir starpdisciplinārs terapijas veids, kas saistīts ar ergoterapiju, fizioterapiju un citiem terapijas veidiem, kuru var izmantot sociālu iemaņu, fiziska stāvokļa un kustību traucējumu uzlabošanai. Suns darbojas kā motivators un galvenais komunikācijas objekts. Suņi “runā” ar visu savu ķermeni un “lasa” cilvēku pēc viņa kustībām, nopūtām un muskuļu sasprindzinājuma vai atslābuma. Neverbālie bērni - tieši tāpat, līdz ar to viņi daudz labāk saprotas savā starpā. Ļoti bieži bērnam nav motivācijas kaut ko darīt vai tas šķiet grūti un garlaicīgi. Savukārt, ja viņam vingrojot jāstaigā ar suni un jāpārvar dažādi šķēršļi, tad motivācija ir pilnīgi cita. Suns nenosodīs, neteiks neko pretī, neskatīties uz cilvēku ar žēlumu vai vēl kā citādi. Bērniem ir vieglāk atraisīties komunikācijai un darīt lietas, reizēm to pat neapzinoties. Kanisterapijā bērnam arī ir iespēja iemācīties pašapkalpošanās prasmes, tāpat sadarbības prasmes, komunikācijas prasmes - tas, kas bērniem trūkst, ja viņš ikdienā dzīvo mājās un nesatiekas ar vienaudžiem. Bērnam tiek mācīts pieņemt suni kā sadarbības partneri, līdz ar to bērns komunicē arī ar to cilvēku, kurš suni pavada.
“Suns ir galvenais motivators bērnam darboties. Suns motivē darīt tās lietas, ko varbūt tik ļoti negribas vai tas ir garlaicīgi,-piemēram, jāpieceļas no krēslā, jāiet pa līdzsvariņiem utt. Ja to dara kopā ar suni vai šķietami sunim, tad tam ir cita vērtība, bērns to izdara, pat nepamanot, ka veic to, kas bija grūti un ko viņam nepatīk vai negribas darīt. Tādējādi bērns pakāpeniski attīsta savas prasmes,” skaidro kanisterapeite Līga.
Atbalsts bērniem un viņu mammām
Ar ES fondu finansiālu atbalstu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem tiek dota iespēja pilnveidot sociālās prasmes un attīstīt funkcionālās spējas, lai veicinātu iekļaušanos sabiedrībā, izglītotu, kā arī ieviestu atbalsta pasākumus viņu vecākiem, likumiskajiem aizbildņiem vai audžuvecākiem. To paredz projekts “Brīvbrīdis”, kuru īsteno nodibinājums Palīdzēsim.lv, kas ir viena no nevalstiskajām organizācijām, kura ar ES fondu atbalstu Latvijā nodrošina sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus.
“Mēs cenšamies pielāgoties katra bērna vajadzībām un darīt visu iespējamo viņa labā,” Ilze Skuja, Palīdzēsim.lv dibinātāja un vadītāja.
Projektā piedalās bērni gan ratiņkrēslos, gan ar dzirdes un redzes traucējumiem, gan ar autisma spektra traucējumiem un citām veselības problēmām. Vadoties pēc organizācijas iepriekšējās pieredzes, bērniem pietrūkst savstarpējās komunikācijas, iespējas līdzdarboties ar līdzīga vecuma bērniem, integrēties sabiedrībā, iegūt jaunas prasmes, iegūt jaunus draugus un atbalsta personas. Šajā ziņā tagad palīdz ES fondu atbalsts.
“Projekts nosaukts par “Brīvbrīdi”, jo šo bērniņu mammām tik ļoti nepieciešams laiks pašām sev, brīvs brīdis savu vajadzību un ieceru realizēšanai, kam, ikdienā nepārtraukti rūpējoties par īpašajiem bērniem, neatliek laika,” papildina I.Skuja
Mammas bērnu aprūpei velta visu savu laiku, liedzot iespēju gūt papildu finanšu līdzekļus vai jaunu pieredzi, un projekta atbalsts arī ir iespēja uz kādu brīdi darīt pavisam ko citu un veltīt laiku sev, kamēr bērni saņem terapiju vai tiek nodarbināti. Mammas piedalās dažādās izglītojošās, motivējošās, jaunu zināšanu un prasmju apgūšanas nodarbībās, tādējādi ne tikai paplašinot savu redzesloku un intereses, bet arī gūstot morālu, psiholoģisku, kā arī praktisku atbalsu ikdienas problēmu risināšanā.
Projekta ietvarā rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti 25 bērniem un viņu vecākiem. Nodarbības un terapijas tiek organizētas individuāli mammām un bērniem. Tāpat tiek organizētas arī grupu nodarbības, lai bērniem un vecākiem ir iespēja socializēties un iegūt jaunus draugus.
Organizācija Palīdzēsim.lv bērniem nodrošina psihologa konsultācijas, fizioterapijas, ABA terapijas, sporta, kustību, mūzikas un deju, kā arī kanisterapijas, reitterapijas, mākslas terapijas, spēļu terapijas u.c. nodarbības. Bet bērnu aizbildņiem ir iespēja apmeklēt drāmas terapiju, kustību un dejas terapiju, saņemt ģimenes psihologa, personības izaugsmes, , karjeras un darba konsultanta ieteikumus, kā arī piedalīties praktiskās nodarbībās.
“Šīs ES fondu programmas nozīmīgums nav apšaubāms, tas ir liels atspaids un būtisks ieguldījums katrā ģimenē, jo ne visas ģimenes var atļauties individuālo terapiju, kanisterapiju, fizioterapiju, mākslas terapiju, vai vēl citu terapijas veidu,” tā - Ilze Skuja. “Katrs bērniņš mūsu sabiedrībā ir vērtība, un arī šie bērni ir daļa no tās, un ir pelnījuši pieņemšanu un sapratni. Mēs nevaram kādu izstumt tikai tāpēc, ka ar viņš ir nedaudz citādāks kā pārējie. Šie bērni izaugs un būs daļa no mūsu sabiedrības, tāpēc ir svarīgi viņus atbalstīt, palīdzēt un integrēt jau šobrīd. Ikvienam ir tiesības uz līdzvērtīgu dzīvi un ir jārod iespēja to nodrošināt.”
Palīdzēsim.lv ir vairāk nekā 10 gadu pieredze līdzīgu projektu un darbību īstenošanā, kas ik gadu sniedz sociālos pakalpojumus vairāk nekā 500 bērniem, jauniešiem un to vecākiem no sociāli mazaizsargātajām grupām, kā arī ir reģistrēta sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.
Projekts tiek īstenots ES fondu programmā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšana” , kurā kopējais pieejamais attiecināmais finansējums ir 4 966 963 eiro, tai skaitā ES fondu finansējums – 4 221 918 eiro. Kopumā programmas ietvaros projektus īsteno dažādas nevalstiskās organizācijas, un sociālos pakalpojumus plānots nodrošināt 1 300 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.
Šī programma ir daļa no Labklājības ministrijas virzītā un pārraudzībā esošā deinstitucionalizācijas procesa, kas paredz cilvēku ar īpašām vajadzībām iekļaušanu sabiedrībā un iesaisti darba tirgū, tādējādi veicinot viņu neatkarību un patstāvību.
Deinstitucionalizācija ir Labklājības ministrijas virzīts iekļaujošas sabiedrības veidošanas pasākumu kopums, mainot attieksmi un attīstot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sistēmu visā valstī - grupu mājas, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centrus, sociālo mentoru pakalpojumus, atbalsta grupas, u.c. Tas tiek īstenots kopā ar 115 pašvaldībām visā Latvijā. Un šajā programmā pašvaldību plānu īstenošanai kopumā no ES fondiem atvēlēts aptuveni 91 miljons eiro. Līdzšinējās sistēmas maiņa un sabiedrības attīstības procesu pilnveide nodrošinās nepieciešamo atbalstu cilvēkiem, kuriem ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, lai viņi varētu dzīvot mājās, ģimeniskā vidē, saņemot nepieciešamo atbalstu parastā mājoklī vai grupu mājā. Tas novērsīs situāciju, ka šādiem cilvēkiem ir jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, jo viņiem nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā.