Mākslas terapija bērniem

Mākslas terapija bērniem

Centrālā finanšu un līgumu aģentūra

Ar ES fondu atbalstu nodibinājums Palīdzēsim.lv organizē mākslas terapijas nodarbības bērniem ar īpašām vajadzībām, lai palīdzētu pilnveidot viņu sociālās prasmes un uzlabotu emocionālo stāvokli.

Terapija motivē - tā mudina veikt noteiktas darbības, no kurām ikdienā bērns izvairās, ja šķiet nogurdinošas. Mākslas terapija var palīdzēt mazināt emocionālus traucējumus, uzvedības problēmas, tā palīdz pārvarēt psiholoģiskas grūtības. Tāpat mākslas terapija attīsta radošumu, un ir lielisks izklaides veids, jo rotaļājoties bērns attīstās un rotaļājoties viņš var vislabāk izpausties. Nodarbības ir arī vieta, kur vecāki un bērni var satikties un aprunāties, un pat iegūt jaunus draugus.

Mākslas terapija bērniem

Mākslas terapeite Evita Dakse: “Mākslas terapija ir piemērota visām iedzīvotāju grupām - gan bērniem, gan vecākiem, gan senioriem, gan jauniešiem. Tā palīdz attīstīties un pilnveidoties, kā arī apzināties un tikt galā ar grūtām dzīves situācijām. Mākslas terapija palīdz arī fizisko spēju attīstībā, piemēram, locītavu kustību vai motorikas problēmu gadījumos.”

Mākslas terapijā izmanto mākslu un radošo procesu terapeitiskā kontekstā, lai uzlabotu un veicinātu bērnu garīgo, emocionālo un fizisko labklājību. Terapijā visi tiek aicināti savas domas, jūtas un vajadzības uzzīmēt, uzgleznot, izveidot no māla vai plastilīna, salikt kā kolāžu no attēliem vai atrast citu piemērotu mākslinieciskās izteiksmes veidu. Mākslas terapijā tiek izmantoti gan vārdi, gan neverbālas izpausmes dažādu māksliniecisku aktivitāšu veidā. Terapijā svarīgs ir radošais process un tā rezultāts, pārdomas un arī saruna ar mākslas terapeitu pēc radošā procesa.

Mākslas terapija notiek ar ES fondu atbalstu - projekta BRĪVBRĪDIS un citu nevalstisko organizāciju īstenoto projektu ietvaros, kuros tiek sniegti sociālie pakalpojumi.

 

Atbalsts bērniem un viņu mammām

Ar ES fondu finansiālu atbalstu bērniem ar funkcionāliem traucējumiem tiek dota iespēja pilnveidot sociālās prasmes un attīstīt funkcionālās spējas, lai veicinātu iekļaušanos sabiedrībā, izglītotu, kā arī ieviestu atbalsta pasākumus viņu vecākiem, likumiskajiem aizbildņiem vai audžuvecākiem. To paredz projekts “Brīvbrīdis”, kuru īsteno nodibinājums Palīdzēsim.lv, kas ir viena no nevalstiskajām organizācijām, kura ar ES fondu atbalstu Latvijā nodrošina sabiedrībā balstītus sociālos pakalpojumus.

“Mēs cenšamies pielāgoties katra bērna vajadzībām un darīt visu iespējamo viņa labā,” Ilze Skuja, Palīdzēsim.lv dibinātāja un vadītāja.

Projektā piedalās bērni gan ratiņkrēslos, gan ar dzirdes un redzes traucējumiem, gan ar autisma spektra traucējumiem un citām veselības problēmām. Vadoties pēc organizācijas iepriekšējās pieredzes, bērniem pietrūkst savstarpējās komunikācijas, iespējas līdzdarboties ar līdzīga vecuma bērniem, integrēties sabiedrībā, iegūt jaunas prasmes, iegūt jaunus draugus un atbalsta personas. Šajā ziņā tagad palīdz ES fondu atbalsts.

Projekts nosaukts par “Brīvbrīdi”, jo šo bērniņu mammām tik ļoti nepieciešams laiks pašām sev, brīvs brīdis savu vajadzību un  ieceru realizēšanai, kam, ikdienā nepārtraukti rūpējoties par īpašajiem bērniem, neatliek laika,” papildina I.Skuja

Mammas bērnu aprūpei velta visu savu laiku, liedzot iespēju gūt papildu finanšu līdzekļus vai jaunu pieredzi, un projekta atbalsts arī ir iespēja uz kādu brīdi darīt pavisam ko citu un veltīt laiku sev,  kamēr bērni saņem terapiju vai tiek nodarbināti. Mammas piedalās dažādās izglītojošās, motivējošās, jaunu zināšanu un prasmju apgūšanas nodarbībās, tādējādi ne tikai paplašinot savu redzesloku un intereses, bet arī gūstot morālu, psiholoģisku, kā arī praktisku atbalsu ikdienas problēmu risināšanā.

Projekta ietvarā rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti 25 bērniem un viņu vecākiem. Nodarbības un terapijas tiek organizētas individuāli mammām un bērniem. Tāpat tiek organizētas arī grupu nodarbības, lai bērniem un vecākiem ir iespēja socializēties un iegūt jaunus draugus.

Organizācija Palīdzēsim.lv bērniem nodrošina psihologa konsultācijas, fizioterapijas, ABA terapijas, sporta, kustību, mūzikas un deju, kā arī kanisterapijas, reitterapijas, mākslas terapijas, spēļu terapijas u.c. nodarbības. Bet bērnu aizbildņiem ir iespēja apmeklēt drāmas terapiju, kustību un dejas terapiju, saņemt ģimenes psihologa, personības izaugsmes, karjeras un darba konsultanta ieteikumus, kā arī piedalīties  praktiskās nodarbībās.

“Šīs ES fondu programmas  nozīmīgums nav apšaubāms, tas ir liels atspaids un būtisks ieguldījums katrā ģimenē, jo ne visas ģimenes var atļauties individuālo terapiju, kanisterapiju, fizioterapiju, mākslas terapiju, vai vēl citu terapijas veidu,” tā - Ilze Skuja. “Katrs bērniņš mūsu sabiedrībā ir vērtība, un arī šie bērni ir daļa no tās, un ir pelnījuši pieņemšanu un sapratni. Mēs nevaram kādu izstumt tikai tāpēc, ka ar viņš ir nedaudz citādāks kā pārējie. Šie bērni izaugs un būs daļa no mūsu sabiedrības, tāpēc ir svarīgi viņus atbalstīt, palīdzēt un integrēt jau šobrīd. Ikvienam ir tiesības uz līdzvērtīgu dzīvi un ir jārod iespēja to nodrošināt.”

Palīdzēsim.lv ir vairāk nekā 10 gadu pieredze līdzīgu projektu un darbību īstenošanā, kas ik gadu sniedz sociālos pakalpojumus vairāk nekā 500 bērniem, jauniešiem un to vecākiem no sociāli mazaizsargātajām grupām, kā arī ir reģistrēta sociālo pakalpojumu sniedzēju reģistrā.

Projekts tiek īstenots ES fondu programmā “Sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšana” , kurā kopējais pieejamais attiecināmais finansējums ir 4 966 963 eiro, tai skaitā ES fondu finansējums – 4 221 918 eiro. Kopumā programmas ietvaros projektus īsteno dažādas nevalstiskās organizācijas, un sociālos pakalpojumus plānots nodrošināt 1 300 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

Šī programma ir daļa no Labklājības ministrijas virzītā un  pārraudzībā esošā deinstitucionalizācijas procesa,  kas paredz cilvēku ar īpašām vajadzībām iekļaušanu sabiedrībā un iesaisti darba tirgū, tādējādi veicinot viņu neatkarību un patstāvību. 

Deinstitucionalizācija ir Labklājības ministrijas virzīts iekļaujošas sabiedrības veidošanas pasākumu kopums, mainot attieksmi un attīstot sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sistēmu visā valstī - grupu mājas, specializētās darbnīcas, dienas aprūpes centrus, sociālo mentoru pakalpojumus, atbalsta grupas, u.c. Tas tiek īstenots kopā ar 115 pašvaldībām visā Latvijā. Un šajā programmā pašvaldību plānu īstenošanai kopumā no ES fondiem atvēlēts aptuveni 91 miljons eiro. Līdzšinējās sistēmas maiņa un sabiedrības attīstības procesu pilnveide nodrošinās nepieciešamo atbalstu cilvēkiem, kuriem ir ierobežotas spējas sevi aprūpēt, lai viņi varētu dzīvot mājās, ģimeniskā vidē, saņemot nepieciešamo atbalstu parastā mājoklī vai grupu mājā. Tas novērsīs situāciju, ka šādiem cilvēkiem ir jāpārceļas uz dzīvi ilgstošas sociālās aprūpes institūcijās, jo viņiem nav pieejams nepieciešamais atbalsts dzīvesvietā.