Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Finanšu ministrija ar partneriem diskutē par kohēzijas politikas nākotni

Finanšu ministrija ar partneriem diskutē par kohēzijas politikas nākotni

6.septembrī īpašu uzdevumu ministra ES līdzekļu apguves lietās Normunda Broka (TB/LNNK) vadībā noritēja Ceturtā ekonomiskās un sociālās kohēzijas ziņojuma sabiedriskā apspriešana, kuras ietvaros Finanšu ministrija (FM) prezentēja Eiropas Komisijas (EK) sagatavoto ziņojumu un Latvijas pozīcijas par to projektu, kā arī diskutēja par kohēzijas politikas nākotni pēc 2017.gada ar sociālajiem, reģionālajiem un NVO partneriem un ES fondu vadībā iesaistītajām institūcijām .

Sabiedriskajā apspriedē spraigākās diskusijas noritēja ap trim Ceturtajā kohēzijas ziņojumā identificētajiem izaicinājumiem kohēzijas politikas un ES sociālekonomiskajā attīstībā nākotnē - demogrāfisko situāciju, globālo konkurenci, enerģētiku un klimata pārmaiņām. Viedokli par sagatavoto dokumentu pauda ES fondu administrēšanā iesaistītās valsts pārvaldes iestādes, kā arī sociālie, reģionālie un NVO partneri - Rīgas plānošanas reģions, Kurzemes plānošanas reģions, Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas Pašvaldību savienība, Mazo un vidējo uzņēmumu un amatniecības padome u.c.

Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāve izteica viedokli, ka uzsvars kohēzijas politikā nacionālā līmenī turpmāk būtu jāliek uz Latvijas demogrāfiskās situācijas dimensiju - darbaspēka prasmju paaugstināšanu un darba ražīguma celšanu, atbalstot publiskās infrastruktūras modernizēšanu, savukārt Vides ministrijas pārstāvis pauda viedokli, ka vides un klimata jautājums nebūtu jānostāda zemāk par domogrāfisko situāciju un globālo konkurenci, jo šis izaicinājums būtiski ietekmē citu tehnisko jomu attīstību.

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) diskusijas ietvaros vērsa uzmanību uz to, ka Latvijas pozīciju par Ceturto kohēzijas ziņojumu vajadzētu balstīt arī uz valsts ilgtermiņa stratēģiju, pie kuras izstrādes RAPLM pašreiz strādā, kā arī būtiski pozīcijas sagatavošanā izvērtēt Kohēzijas politikas un Lisabonas stratēģijas mijiedarbību.

Latvijas Pašvaldību Savienība (LPS) ziņoja, ka LPS lūgusi visām pašvaldībām iesūtīt savus priekšlikumus par Latvijas pozīciju par Ceturto kohēzijas politikas ziņojumu,kas apkopoti tiks iesniegti Finanšu ministrijā.

Nodarbinātības valsts aģentūra vērsa diskusijas dalībnieku uzmanību ne tikai uz Latvijas demogrāfisko situāciju, bet arī uz cilvēkresursu kvalitātes aspektu, akcentējot pilnīgu darbaspēka kompetenču atšķirību Latvijā un vecajās ES dalībvalstīs.

Vēl līdz šā gada 10.septembrim ikviens interesents aicināts paust viedokli par EK sagatavoto ziņojumā un Latvijas pozīcijas projektā par to ietverto. Pēcāk, kad visi viedokļi tiks apkopoti, ĪUM ES līdzekļu apguves lietās N.Broks 2007.gada 27.-28.septembrī Briselē notiekošajā Kohēzijas forumā pārstāvēs Latviju diskusijās par dokumentu. Tās paredzamas plašas - apspriedes EK paredzamas vismaz līdz šī gada beigām.

Informācijai - Eiropas Komisijas izstrādātais Ceturtais ekonomiskās un sociālās kohēzijas ziņojums ir analītisks dokuments par vienu no Kopienas nozīmīgākās politikas – reģionālās politikas – sasniegumiem un izaicinājumiem, kas vērsts uz diskusijām par kohēzijas politikas attīstību kontekstā ar ES budžeta pārskatīšanu 2008./2009.gadā un nākamā perioda (sākot ar 2014.g.) daudzgadu budžeta sagatavošanas uzsākšanu. Ziņojums pieejams Eiropas Savienības fondu mājaslapas www.esfondi.lv sadaļā „Publiskā apspriede”.

Kohēzijas politika ir viena no svarīgākajām politikām Latvijai, jo tā paredz ievērojamu finanšu palīdzību Latvijai no ES budžeta ar ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda starpniecību ne tikai 2004.-2006. gadu un 2007.-2013. gadu periodā, bet arī turpmāk.

Informāciju sagatavoja:

Lita Kokale
Finanšu ministrijas
ES fondu departamenta
Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Tālr: 7083880; 2 6469946
Lita.Kokale@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā