Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Finanšu ministrija: ES fondu administrēšanas sistēma pastāvīgi tiek uzlabota

Finanšu ministrija: ES fondu administrēšanas sistēma pastāvīgi tiek uzlabota

Finanšu ministrija (FM) kā Eiropas Savienības (ES) fondu administrēšanas vadošā iestāde pastāvīgi veic ES fondu administrēšanas sistēmas uzlabojumus, un Valsts kontroles (VK) veiktā revīzija papildus tam ir pozitīvi vērtējams ārējā auditora izvērtējums, kas ļaus sistēmu pilnveidot vēl būtiskāk.

FM ir konstatējusi, ka vairāki VK kontroles ieteiktie rīcības virzieni tieši sakrīt ar ministrijas jau veiktajām vai plānotajām aktivitātēm ES fondu ieviešanas uzlabošanā un vienkāršošanā. VK savā ziņojumā atzīst, ka kopumā FM ir nodrošinājusi ES fondu administrēšanas sistēmas izveidošanu. FM veiks uzlabojumus ES fondu vadībā atbilstoši VK revīzijas ziņojumā iekļautajiem ieteikumiem.

VK savā ziņojumā norāda, ka Latvijā 2009.gadā sistēmas nepilnību dēļ līdz septembra beigām finanšu apguves mērķis (saņēmējiem izmaksātie līdzekļi) ir izpildīts tikai par 55,3%. Savukārt Finanšu ministrijas jaunākie dati liecina, ka līdz gada beigām ir būtiski paātrinājusies finanšu apguve un saņēmējiem izmaksāti līdzekļi 420 miljonu latu apmērā, kas ir 136,1% no finanšu apguves mērķa (351,7 miljoni latu). Jāatgādina, ka ES fondu līdzekļi valstīm tiek piešķirti plānošanas periodu ietvaros, pašreizējais periods ir 2007.-2013.gads. Plānošanas perioda pirmajos gados līdzekļu apguve norit lēnāk (sākotnēji jāizstrādā visi nepieciešamie dokumenti), tādēļ 2009.gadā Latvijā nodrošināta strauja līdzekļu izmantošana.

VK raksta, ka ES fondu apguves sistēmas plānošanas dokumenti nav apstiprināti laicīgi, bet vienlaikus arī atzīst, ka „lai gan Finanšu ministrija ES fondu apguvei nepieciešamos plānošanas dokumentus, darbības programmas, vadības un kontroles sistēmas aprakstu sagatavoja savlaicīgi, tomēr Ministru kabinetā un Eiropas Komisijā tie tika apstiprināti novēloti”. Ir noteikta procedūra lēmumu pieņemšanai MK un Eiropas Komisijā, un FM nevar ietekmēt šī procesa paātrināšanu.

FM jau ir sākusi darbu pie tādas sistēmas izstrādes, kas nodrošinātu pārbaužu veikšanu izlases kārtībā un padarītu efektīvāku finanšu resursu izlietojumu ES fondu līdzekļu kontrolei, samazinot izdevumu apjomu uz atgūto līdzekļu apjomu. FM jau ir iniciējusi izmaiņas normatīvajos aktos, kas paredzētu pārbaudes veikt tikai izlases kārtībā. Tas ne tikai efektivizētu līdzekļu izlietojumu, bet arī mazinātu kontroļu un administratīvo slogu projektu realizētājiem.

Tāpat FM jau 2009.gadā ir iniciējusi ES fondu ieviešanā iesaistīto institūciju skaita optimizāciju, ko savā revīzijas ziņojumā aktualizē arī VK. Diemžēl tika pieņemts lēmums iestāžu optimizāciju skatīt kontekstā ar kopējo valsts pārvaldes reorganizāciju.

VK iesaka FM, vērtējot un uzraugot ES fondu ieviešanas ietekmi, vairāk uzmanības pievērst ES fondu izmantošanas ietekmei uz Latvijas kopējo makroekonomisko situāciju, tās izmaiņām un rādītājiem. Lai turpmāk vispusīgāk veiktu horizontālās prioritātes „Makroekonomiskas stabilitātes” principu īstenošanu un veiktu novērtējumus par ES fondu ietekmi uz kopējo ekonomisko attīstību un Latvijas valsts budžetu, jau 2009.gadā FM ir uzsākusi izvērtējuma veikšanu par ieņēmumu apjomu valsts budžetā no īstenotajiem ES fondu projektiem, prognozējot iespējamās valsts ekonomikas attīstības tendences turpmākajiem gadiem un nosakot ES fondu lomu tajā. Izvērtējuma ietvaros tiks pilnveidots makroekonomiskās prognozēšanas vidēja termiņa modelis, kurā būtu nozaru, izdevumu un ienākumu puses atspoguļojums, atļaujot veikt ES fondu ietekmes kvantificētu analīzi vairākos sektoros, ņemot vērā arī sektorālās izmaiņas (piemēram, ražošanas, būvniecības, pakalpojumu sektorā). Papildus 2010.gadā FM plāno veikt prioritāšu, pasākumu un aktivitāšu ieviešanas efektivitātes izvērtējumu, kurā tiks skatīti arī horizontālo prioritāšu ieviešanas jautājumi, uzsvaru liekot uz ES fondu ietekmes novērtējumu un ieviešanas efektivitātes palielināšanu ekonomikas attīstībai.

ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda vadības informācijas sistēma ir centrālais datu avots ES fondu progresa uzraudzībai. Sistēmā uzkrātā informācija nodrošina to, ka visas nepieciešamās finanšu atskaites ir iespējams iegūt no VIS, tādēļ jau kopš 2009.gada oktobra ministrijām un ieviešanas institūcijām  nav jāsūta drukātas atskaites papīra veidā. VK konstatētie trūkumi VIS sistēmā sakrīt ar FM iepriekš identificētajām nepilnībām, kas jau ir novērstas vai tiks novērstas tuvākajā laikā. FM piekrīt, ka sistēmas izstrādei paredzētie līdzekļi ir izmantoti lietderīgi, bet nepieciešams stiprināt kontroles ievadīto datu kvalitātes nodrošināšanai. Tādēļ arī turpmāk FM pievērsīs pastiprinātu uzmanību ievadīto datu pareizībai un savlaicībai, nodrošinot atbilstošu datu kvalitāti.

VK materiālos nozīmīga daļa ir veltīta arī tehniskās palīdzības līdzekļu izmantošanas analīzei. Tā VK norāda, ka, izmantojot ES fondu tehniskās palīdzības finanšu resursus, nav definēti tādi mērķi, rezultatīvie un ietekmes rādītāji, kas precīzi mērītu darbinieku darba efektivitāti un ieguldīto resursu atdevi. FM uzskata, ka šī problēma attiecas un ir risināma ne tikai ES fondu administrēšanas iestādēs, bet visā valsts pārvaldē Latvijā kopumā. FM sadarbībā ar Valsts kanceleju pēdējo gadu laikā jau ir veikusi virkni pasākumu, lai valsts pārvaldē kopumā ieviestu uz rezultātiem vērstu darbības sistēmu. Kontekstā ar visas sistēmas attīstību tiks uzlabota arī ES fondu administrēšanas līdzekļu izmantošanas efektivitāte.

FM arī uzskata, ka VK pārmetumi par darbinieku atalgojumu ir jāvērtē iepriekšējo gadu ekonomikas un darbaspēka tirgus kontekstā – 2007.-2008.gadā valstī bija liels darbaspēka pieprasījums un, tikai nodrošinot konkurētspējīgu atalgojumu, FM varēja piesaistīt un noturēt kvalificētus darbiniekus. Bet 2009.gadā FM ir veikta algu samazināšana atbilstoši visiem valdības lēmumiem. Turklāt FM ir uzsākta būtiska reorganizācija, ko plānots veikt 2010.gada pirmajā pusē. Lai stiprinātu ministrijas kapacitāti, vienlaikus samazinot iestādes administratīvos izdevumus un darbinieku skaitu, reorganizācijas mērķis ir izveidot ekonomikas stabilizēšanas un tautsaimniecības atjaunošanas uzdevumiem pielāgotu ministrijas darba organizācijas struktūru.

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā