Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

FM informē par ES fondu ieviešanas progresu līdz 2012. gada beigām

FM informē par ES fondu ieviešanas progresu līdz 2012. gada beigām

Otrdien, 12. martā, Ministru kabinetā (MK) tika izskatīts Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais informatīvais ziņojums par Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu un Kohēzijas fonda, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta, Norvēģijas finanšu instrumenta un Latvijas un Šveices sadarbības programmas apguvi līdz 2012. gada 31. decembrim. Šādu ziņojumu FM iesniedz MK reizi ceturksnī.

Kā vēsta aktuālākie dati, uz šā gada 31. janvāri Eiropas Sociālā fonda (ESF), Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Kohēzijas fonda (KF) projektu īstenošanas līgumi noslēgti par 94,4% no pieejamā ES fondu 3,18 miljardu latu finansējuma. Projektu īstenotājiem ir veikti maksājumi 57% apmērā no kopējā ES fondu finansējuma, bet no Eiropas Komisijas (EK) valsts budžetā saņemtas atmaksas 52,2% apmērā.

Pēc no EK saņemto atmaksu apjoma Latvija ieņem 4. vietu starp jaunajām ES dalībvalstīm, savukārt ESF ietvaros no EK saņemto maksājumu ziņā Latvija ieņem 1. vietu starp visām ES dalībvalstīm. Pozitīvi vērtējams fakts, ka sociālās iekļaušanas, sociālās rehabilitācijas, vidējās un profesionālās izglītības, uzņēmējdarbības veicināšanas, veselības aprūpes, enerģētikas un satiksmes jomās sasniegtie ES fondu uzraudzības rādītāji jau pārsniedz plānotos.

Lai nodrošinātu, ka Latvija pilnībā izmanto tai pieejamās 2007.-2013. gada perioda ES fondu investīcijas, 2013. gadā finansējuma saņēmējiem paredzēts izmaksāt 493,6 miljonus latu. Vienlaikus norit aktīva gatavošanās 2014.-2020. gada ES fondu plānošanas periodam. Ir apstiprinātas nākamā perioda investīciju prioritātes, tiek izstrādāta uzlabota ES fondu ieviešanas koncepcija un gatavoti plānošanas dokumenti.

Attiecībā uz citiem finanšu instrumentiem, līdz 2012. gada beigām tika apstiprinātas sešas no septiņām Eiropas Ekonomiskas zonas un Norvēģijas finanšu instrumentu 2009.-2014. gada perioda Latvijas programmām, savukārt pēdējā apstiprināta 2013. gada sākumā. Minētās programmas Latvijā ieviesīs līdz 2017. gadam par kopējo finansējumu 53 miljonu latu apmērā.

2012. gada pirmajos trīs ceturkšņos Latvijas ekonomika bija visstraujāk augošā ekonomika ES. Salīdzinājumā ar 2011. gada attiecīgo periodu, 2012. gada pirmajos trīs ceturkšņos IKP palielinājās par 5,6%. ES fondu ietekmes izvērtējums parāda, ka valsts ekonomikas izaugsmi 2012. gadā ievērojami ir veicinājuši arī ES fondu līdzekļi. Analīzes dati apliecina, ka 2012. gadā bez ES fondu ieguldījumiem IKP pieaugums būtu par aptuveni 4,5 procentpunktiem zemāks.

Ar katru gadu pieaug kopējais ar ES fondu atbalstu īstenoto projektu skaits, un šo projektu pozitīvo ietekmi arvien vairāk izjūt Latvijas iedzīvotāji. 2012. gada novembrī tika veikta ikgadēja sabiedriskās domas aptauja par iedzīvotāju informētību ES fondu jautājumos. Sabiedriskās domas aptaujas rezultāti liecina, ka 79,4% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pozitīvi vērtē ES fondu ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību. Pozitīvs vērtējums šajā jautājumā pausts biežāk nekā iepriekšējos gados.

Informatīvais ziņojums ir skatāms MK mājaslapā.


Informācijas sagatavotājs:
Kaspars Valtmanis
Komunikācijas nodaļas vecākais eksperts
Tālr.: 67083880
Kaspars.Valtmanis@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā