Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk
Interreg ietvaros veiksmīgi norisinājies klimata pārmaiņām un plūdu riska pārvaldībai veltīts seminārs

Interreg ietvaros veiksmīgi norisinājies klimata pārmaiņām un plūdu riska pārvaldībai veltīts seminārs

2024.gada 4. decembrī Jelgavas novadā norisinājās klimata pārmaiņām un plūdu riska pārvaldībai veltīts seminārs, kurā piedalījās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Zemgales reģiona pārvaldes, Zemgales pašvaldību un Lietuvas Republikas Iekšlietu ministrijas Ugunsdzēsības un glābšanas departamenta Klaipēdas apgabala pārvaldes nodarbinātie. Seminārs norisinājās Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pārrobežu sadarbības uzlabošana plūdu reaģēšanas jomā Zemgales un Klaipēdas reģionos” (FloodAdapt, LL-00105) ietvaros.

“Ekstremāli laikapstākļi ir viens no riskiem, kas rada vislielākos ekonomiskos zaudējumus, tāpēc svarīgi ir ieguldīt prevencijā, gatavības pasākumos un starpvalstu sadarbībā. Klimata pārmaiņas un ekstremāli laikapstākļi nepazīst un neievēro valstu robežas. Līdz ar to šādi pārrobežu sadarbības projekti ir iespēja apmainīties ar pieredzi, iepazīt kaimiņvalstu glābšanas dienestu spējas, pieejamo tehniku un aprīkojumu, kā arī attīstīt savstarpējo sadarbību. Iedzīvotāji no glābšanas dienestiem sagaida gatavību nezināmajam un arī ekstremālākajiem notikumiem, tāpēc ir svarīgi nepārtraukti pilnveidot un attīstīt savas spējas un prasmes,” uzsver VUGD priekšnieka vietnieks Ivars Nakurts.

Semināra ietvaros meteorologs Toms Bricis iepazīstināja ar laikapstākļu novērojumiem, to izmaiņām un iespējamo situācijas attīstību nākotnē. Uzstāšanās noslēgumā meteorologs prognozēja, ka nākotnē ir jārēķinās ar stipriem nokrišņiem, vasaras negaisiem un ziemas plūdiem.

Ar reālo pieredzi klimata pārmaiņu radīto dabas katastrofu pārvarēšanā dalījās Jēkabpils novada un Jelgavas valstpilsētas pārstāvji, kā arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests. Klātesošie tika iepazīstināti ar 2023. gada janvāra Jēkabpils plūdu un 2024. gada jūlija beigu un augusta sākuma plūdu Jelgavā pārvarēšanas gaitu, izaicinājumiem un gūtajām mācībām. Savukārt, Lietuvas glābšanas dienesta pārstāvji informēja par savu pieredzi plūdu pārvarēšanā.

Ņemot vērā to, ka šajā vasarā piedzīvotie lietavu izraisītie plūdi radīja smagu slogu pašvaldību ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmām, Latvijas ūdensapgādes un kanalizācijas uzņēmumu asociācijas izpilddirektors Sandis Dejus semināra dalībniekus iepazīstināja ar pilsētu notekūdeņu un kanalizācijas sistēmām un to darbības principiem.

Klimata pārmaiņu ietekmē piedzīvoti un iespējami ne tikai plūdi, bet arī sausuma izraisīti meža ugunsgrēki. Tāpēc seminārā Valsts meža dienesta Meža resursu pārvaldības departamenta direktora vietnieks Meža ugunsapsardzības vadītājs Agris Šūmanis skaidroja laikapstākļu ietekmi uz ugunsdrošības situāciju mežā un monitoringa iespējām, lai varētu apzināt un prognozēt iespējamo ugunsgrēku izcelšanos un attīstību. Savukārt, VUGD Zemgales reģiona pārvaldes operatīvais dežurants Edgars Ērglis dalījās jau ar praktisku pieredzi un gūtajām atziņām meža ugunsgrēku dzēšanas apmācībā Portugālē.

Projekta “Ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pārrobežu sadarbības uzlabošana plūdu reaģēšanas jomā Zemgales un Klaipēdas reģionos” mērķis ir paaugstināt gatavību un reaģēšanas spējas plūdu gadījumā Zemgales un Klaipēdas reģionos, kas ir būtiski, saskaroties ar klimata pārmaiņu radītajiem riskiem. Projekta galvenais uzsvars tiek likts uz Latvijas un Lietuvas glābšanas dienestu sadarbību. Ar kopīgām apmācībām, pieredzes apmaiņas vizītēm un semināriem, kuros tiks analizētas plūdu skartās teritorijas, piemēram, Jēkabpils un Rusnes sala Lietuvā, tiks palielināta glābšanas dienestu kapacitāte. Līdzās tam norisinās speciālās tehnikas un aprīkojuma darbam ar plūdu sekām iegāde, tiks īstenotas mācības Rusnes salā Lietuvā, personāla apmācība drošai aprīkojuma izmantošanai (BE kategorijas autovadītāja apliecības), kā arī īstenoti komunikācijas pasākumi Latvijā un Lietuvā.

Projekts tiek īstenots Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027.gadam ietvaros. Kopējais projekta budžets ir 417359,37 EUR. Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējums ir 333 887,49 EUR. Projekts jārealizē divu gadu laikā – līdz 2026.gada janvārim.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda Interreg Latvijas – Lietuvas programmas 2021. – 2027. gadam mērķis ir veicināt kapacitātes stiprināšanu, cilvēku savstarpējo sadarbību un sabiedrības informētību, kā arī sekmēt zaļu, izturīgu un ilgtspējīgu attīstību. 

Pasākumi:

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā