Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

KF ziņas: Ekspluatācijā nodota Liepājas Centrālā laboratorijas ēka (ar foto)

Ekspluatācijā nodota Liepājas Centrālā laboratorijas ēka

SIA "Liepājas ūdens" turpina realizēt Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu "Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 2. kārta'. Projekta kopējās izmaksas ir 25,3 miljoni eiro, no kuriem 85% jeb 21,5 miljonus eiro finansēs Eiropas Savienība un 3,8 miljonus eiro, kas ir 15% no kopējām izmaksām, segs SIA "Liepājas ūdens".

Š.g. 27. augustā, ekspluatācijā nodeva jauno laboratorijas ēku. Darbi tika veikti saskaņā ar būvdarbu līgumu „Ūdensapgādes rezervuāru un kanalizācijas sūkņu staciju rekonstrukcija Liepājā”. Darbus veica Liepājas celtniecības firma „SIA „Liepājas ražošanas sabiedrība Būve”

SIA „Liepājas ūdens” Centrālajai testēšanas laboratorijai priekšā jurģi. No līdzšinējās atrašanās vietas Kuršu laukumā 4, nu laboratorijas darbinieki pošas uz Ventas ielu. Jaunās telpas atrodas ūdensapgādes nozares teritorijā. Līdz ar pārvākšanos tiks atvieglota laboratorijas darba organizācija, jo visi darbinieki strādās vienuviet. Vienā ēkā būs gan ķīmiskā un organoleptiskā, gan mikrobioloģiskā laboratorija un ofiss. Ieguvēji būs arī klienti, jo tiks vienkāršota, piemēram, sterilo trauku saņemšana un paraugu nodošana, un nepieciešamības gadījumā, būs pieejams jebkura laboratorijas speciālista padoms.

Šāda veida laboratorija, kāda šobrīd ir Liepājā, ir vienīgā visā Kurzemes reģionā. SIA ‘’Liepājas ūdens’’ Centrālā testēšanas laboratorija, akreditēta darbam jau kopš 1998. gada. Ik dienas laboratorijas darbinieki veic dzeramā ūdens kvalitātes kontroli. Dzeramā ūdens kontrole notiek artēziskās akās Otaņķu un Aisteres ūdensgūtnēs, otrā pacēluma sūkņu stacijā un sadalošajā tīklā. Dzeramajam ūdenim kvalitātes kontroli veic pēc dažādiem kvalitātes 38 rādītājiem. Pilsētas tīkla brīvkrānos ūdens mikrobioloģiskās analīzes un organoleptisko rādītāju pārbaude un kontrole (duļķainība, krāsa, smarža, garša, ūdeņraža jonu koncentrācija, elektrovadītspēja) notiek katru dienu. Katru nedēļu laboratorija vidēji apstrādā 40 paraugus. Tāpat laboratorija veic arī notekūdeņu ķīmiskās analīzes un augsnes, kā arī aktīvo dūņu analīzes, pārbaudot smagos metālus tajās. Šāds pakalpojums tiek piedāvāts ikvienam, ne tikai Liepājas iedzīvotājiem, jo citas laboratorijas, kas veiktu šāda veida analīzes Kurzemē vairs nav. Tās ir vai nu likvidētas, vai nav saņēmušas vajadzīgo akreditāciju. Jāsaka, ka prasības laboratorijas akreditācijai ir nopietnas un ļoti augstas. Tās tiek izvirzītas gan laboratorijas telpām, iekārtām, aprīkojumam, arī darbinieku apmācībām.

Jaunā laboratorija gan telpu, gan aprīkojuma ziņā atbilst visām Latvijas likumdošanas un Eiropas Savienības direktīvu prasībām. Būvējot ir ņemta vērā laboratorijas darba specifika. Jaunās laboratorijas telpas ir plašas, šeit ir nodrošināts racionāls un maksimāli īss parauga pieņemšanas, pirmapstrādes un tālākās sadales testēšanai ceļš. Tas ir svarīgi, jo daudzu ūdens kvalitātes rādītāju testēšana jāveic jau tūlīt pēc parauga noņemšanas.

Jaunās laboratorijas telpas nodrošinās korektu testēšanas izpildi: atbilstošu temperatūru, mitrumu, stabilu elektroenerģijas padevi. Katra telpa ir izolēta, lai izslēgtu procesu kontaminācijas jeb savstarpējās ietekmes iespēju. Tā kā testēšanas procesā tiek izmantoti reaģenti, kas ir kaitīgi veselībai, piemēram, koncentrētas skābes, indīgi šķīdinātāji u.c., katrā telpā ir nodrošināta kvalitatīva ventilācija. Spektrofotometrijas un gāzu hromatogrāfijas laboratorijās sevišķi bīstamo darbu veikšanai uzstādīti jauni velkmes skapji. Lai darbiniekus pasargātu no traumām, telpās ieklāts neslīdīgs grīdas segums, jaunajām mēbelēm ir ķīmiski izturīgas virsmas ar apmalojumu, kas mazina ķīmisko trauku nokrišanas un kodīgu šķidrumu izšļakstīšanās iespēju. Pie izlietnēm ierīkotas speciālas acu skalotnes.

Īpašas prasības ir mikrobioloģijas laboratorijai, kas līdz šim darbojās pielāgotās telpās. Jaunajā laboratorijā ir izveidots specifisks sienu un grīdas savienojums, un noapaļots griestu un sienu savienojums, kā arī īpašs logu stiklojums ar starpstiklu žalūzijām, lai neveidotos mikroorganismu „slēptuves” un izslēgtu biokontaminācijas iepēju. Šeit uzstādītas caurplūdes ultravioletās lampas telpu dezinfekcijai, un atšķirībā no vecajām lampām, tās nav kaitīgas darbinieku veselībai. Šajā laboratorijā ir nodrošināta arī atsevišķa ventilācijas sistēma.

Informāciju sagatavoja:

S.Jēkabsone, SIA "Liepājas ūdens" atbildīgā par publicitāti, tel. 6 3423417
S.Dejus, SIA "Liepājas ūdens" Projekta realizācijas grupas vadītāja, tel. 6 34 84957
S.Jačičenko, SIA "Liepājas ūdens" CTL vadītāja, tel. 6 3423911

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā