Zemkopības ministrs Armands Krauze pirmdien 21. oktobrī, piedalījās Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomes (Padomes) sanāksmē Luksemburgā, kur pēc ilgstošām un saspringtām diskusijām dalībvalstu starpā netika panākta vienošanās par nostādnēm ES Kopējai lauksaimniecības politikai (KLP) pēc 2027. gada.
Zemkopības ministrs Armands Krauze: “Kaut arī pēc ļoti saspringtām diskusijām dalībvalstis bija ļoti tuvu, lai vienbalsīgi vienotos par ES Padomes nostāju par KLP pēc 2027. gada, diemžēl jautājumā par joprojām pastāvošajām atšķirībām saņemamajos tiešajos maksājumos starp dalībvalstīm, tās nespēja rast vienotu nostāju. Mēs turpināsim uzstāt uz prasību, ka beidzot, pēc 20 gadiem esot Eiropas Svienībā, visām dalībvalstīm ir jānodrošina vienlīdzīgs tiešo maksājumu atbalsts, jo izpildāmie nosacījumi un prasības visām dalībvalstīm ir vienādas.”
ES Padomes sēdē apspriestajā secinājumu projektā par KLP pēc 2027. gada bija ietverti lauksaimniecībai ļoti svarīgi aspekti, tajā skaitā administratīvā sloga mazināšana, konkurētspējas stiprināšana, mazo un jauno zemnieku atbalstīšana, pētniecības un inovāciju nepieciešamība u.tml. Tomēr sākotnējā tekstā netika uzsvērta nepieciešamība nodrošināt adekvātu un KLP izvirzītajiem tālejošajiem mērķiem atbilstošu finansējumu ES kopējā budžetā, kā arī Latvijas prioritāte - tiešo maksājumu izlīdzināšana.
Dalībvalstu nostāja par piedāvātajiem secinājumiem bija krasi atšķirīga. Kaut gan tās vienprātīgi atzina, ka secinājumu pieņemšana un Padomes nostājas paušana par KLP nākotni ir ļoti nepieciešama, tomēr par finanšu aspektiem vienprātības nebija. Pēc intensīvām diskusijām ES dalībvalstis nespēja atzīt, ka ir jārod risinājumi joprojām pastāvošajām atšķirībām dalībvalstu tiešajos maksājumos pēc 2027. gada.
Plānots, ka nākamā gada 1. ceturksnī Eiropas Komisija nāks klajā ar paziņojumu par priekšlikumiem KLP pēc 2027. gada, kā arī nākamā gada otrajā pusē ar priekšlikumiem ES daudzgadu budžetam nākamajam septiņu gadu plānošanas periodam (2028.-2034. gadam).