Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar LETA un "Fitek" digitalizēs laikrakstus, grāmatas, notis un kultūras pieminekļus

Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar nacionālo informācijas aģentūru LETA un tehnoloģiju uzņēmumu "Fitek" turpmākos 18 mēnešus īstenos kultūras mantojuma digitalizācijas projektu, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF).

Bibliotēka digitalizēs vairākus miljonus laikrakstu, grāmatu un nošu lappušu, kā arī kultūras pieminekļu lietas no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) krājuma, informē LNB Digitālās bibliotēkas vadītājs Artūrs Žogla. Līgums ar aģentūru LETA par digitalizācijas projekta īstenošanu parakstīts par kopējo summu 1,266 miljoni eiro, bet "Fitek" tiks piesaistīts kā apakšuzņēmējs.

Bibliotēkas un arhīvi pēdējos gados cenšas digitalizēt savus krājumus pēc iespējas visaptveroši, lai apmierinātu mūsdienu lietotāju prasības, kas arvien biežāk sagaida, ka pakalpojumi tiks nodrošināti interneta vidē viņiem ērtā laikā.

Žogla norāda, ka līdz ar šī projekta īstenošanu daudziem lasītājiem vairs nebūs vajadzības personīgi ierasties bibliotēkā, lai strādātu ar LNB laikrakstiem un grāmatām. Tiks atvieglots arī bibliotēkas darbinieku darbs, jo izdevumu fizisku nogādāšanu lasītavās varēs aizstāt ar tā paša izdevuma aplūkošanu datorā.

LNB Digitālās bibliotēkas vadītājs atzīst, ka vispieprasītākie ir laikraksti, jo tas ir unikāls materiāls, kas bieži vien pieejams vairs tikai bibliotēkās. Sevišķi plaši tie tiek izmantoti pētnieku un vēsturnieku vidē, bet ir populāri arī starp ikdienas lietotājiem un pat daiļliteratūras rakstniekiem, kas vecajos laikrakstos smeļas iedvesmu vēsturiskām ainām.

Patlaban portālu "periodika.lv" ikdienā izmanto ap 600-700 lietotāju, pavadot portālā vidēji 13 minūtes. Ik mēnesi to apmeklē lasītāji no aptuveni 50 valstīm. Žogla informē, ka periodikas portālu plānots arvien plašāk integrēt arī izglītības procesā, piemēram, gatavojot tēmas vēstures mācību stundām.

Bibliotēku krājumu digitalizācija Latvijā notiek kopš 1994.gada. Pirmā savā krājumā esošos Johana Kristofa Broces zīmējumus digitalizēja Latvijas Akadēmiskā bibliotēka.

LNB savu krājumu digitalizē kopš 1999.gada, sākot ar vēsturiskajiem laikrakstiem.

 

Informāciju sagatavoja:
Roberts Skraučs, LETA

 

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā