Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Nepietiekošas aktivitātes dēļ netiks ieviests Ventspils siltumapgādes modernizācijas projekts

Nepietiekošas aktivitātes dēļ netiks ieviests Ventspils siltumapgādes modernizācijas projekts

Tā kā projekta īstenotājs nav spējīgs nodrošināt nepieciešamo līdzfinansējumu un realizēt projektu plānotajā laikā, otrdien, 26. oktobrī Finanšu ministrija (FM) informēja Ministru kabinetu par Kohēzijas fonda projekta „Ventspils siltumapgādes sistēmas attīstība” pārtraukšanu.

Lai modernizētu Ventspils siltumapgādes sistēmu, uzlabotu vides un gaisa kvalitāti pilsētā, no 2004.-2006. gada perioda Kohēzijas fonda līdzekļiem 2006. gada augustā tika piešķirts finansējums 24,3 miljonu  latu apmērā Ventspils pilsētas domes projektam „Ventspils siltumapgādes sistēmas attīstība”.

Lai nodrošinātu efektīvu projekta īstenošanu, kā arī iesaistītu privāto sektoru sabiedrisko pakalpojumu sniegšanā, projektu nolēma ieviest publiskās privātās partnerības modeļa ietvaros, kurā ieviešanas iestāde ir SIA „Ventspils ENERGO”. Tajā 51% kapitāla daļu pieder pašvaldības SIA „Ventspils TERMO”, bet 49% – vācu kompānijai „Stadtwerke Flensburg GmbH”.

Ņemot vērā vācu kompānijas sakontējās problēmas piesaistīt nepieciešamos kredītresursus 49 miljonu latu apmērā, Valsts kase, izprotot projekta nozīmību, atrada īpašu iespēju izsniegt aizdevumu SIA „Ventspils ENERGO” ar mērķi nekavējoši uzsākt projekta īstenošanu. Lai aizsargātu valsts budžeta intereses, obligāta prasība no Valsts kases aizdevuma saņemšanai bija nosacījums pašvaldībai un privātajam partnerim sniegt galvojumu. Bet kopš 2009. gada 2. puses, kad Valsts kase bija nodrošinājusi iespēju saņemt valsts budžeta aizdevumu, projekta īstenotāji nav atrisinājuši nepieciešamos galvojuma nodrošināšanas jautājumus.

Kā alternatīvs risinājums nepieciešamo līdzekļu piesaistei un iekavēto darbu uzsākšanai tika izskatīta arī iespēja piesaistīt jaunus stratēģiskos investorus – enerģētikas kompāniju „Fortum” un SIA „Enefit”. Par alternatīvo risinājumu Latvijas iestādes informēja arī EK, kura neiebilda pret šādu scenāriju. Diemžēl SIA „Ventspils ENERGO” vācu dalībnieks atteicās sadarboties ar kompāniju „Fortum”, un arī vēlākais mēģinājums projektā iesaistīt kompāniju SIA „Enefit” izrādījās neveiksmīgs, jo dalībnieku vidū nebija kopīga redzējuma par projekta turpmāko ieviešanu un savstarpējo sadarbību. 

Pašlaik projektam noteiktais beigu datums ir 2010. gada 30. novembris, taču konceptuālas sarunas ar EK par termiņa pagarinājumu no FM puses tika uzsāktas jau 2008. gada aprīlī, un 2009. gada maijā EK tika nosūtīti priekšlikumi par projekta ieviešanas termiņa pagarinājumu. EK ir sniegusi informāciju, ka maksimāli iespējamais pagarinājuma termiņš ir līdz 2011. gada 31. decembrim. Tomēr šādu pagarinājumu EK ir gatava sniegt tikai tad, ja projekta ietvaros ir uzsākti fiziskie darbi un sasniegts ievērojams fiziskais progress, ko līdz šim projekta īstenotāji nav nodemonstrējuši.

FM uzskata, ka šobrīd nobīdes projekta realizācijas termiņos jau ir tik būtiskas un minētās problēmas nenovēršamas, ka nav iespējams apgūt piešķirto Kohēzijas fonda finansējumu un sasniegt paredzētos projekta mērķus pilnā apjomā EK noteikto 12 mēnešu laikā (līdz 2012. gada 31. decembrim).

Ar pilnu FM informatīvā ziņojuma tekstu iespējams iepazīties  MK mājas lapā.

Informācijas sagatavotājs:
Baiba Melnace
Komunikācijas nodaļas vadītāja
Tālr. 67083850
Baiba.Melnace@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā