Lai veicinātu reģionu konkurētspēju un nodrošinātu kvalitatīva interneta pieejamību reģionos, ar Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu lauku teritorijās tiek izbūvēts platjoslas optiskā interneta tīkls. Platjoslas optiskā tīkla 2. kārtas projekta “Elektroniskās sakaru infrastruktūras pieejamības uzlabošana lauku teritorijās” ietvaros līdz 2023. gada beigām izbūvēti 1956 km optiskā tīkla, izveidoti 282 pieslēguma punkti operatoriem, kā arī pieslēgumi 18 izglītības iestādēm un 69 300 mājsaimniecībām.
Attīstoties informācijas tehnoloģiju iespējām un pieejamo pakalpojumu un iespēju klāstam, ir nepieciešams nodrošināt ātru internetu visiem iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā. Taču ne visās teritorijās infrastruktūras attīstīšana uzņēmējiem ir ekonomiski vienlīdz izdevīga, tāpēc platjoslas optiskais tīkls projekta ietvaros tiek būvēts vietās, kur zemā iedzīvotāju blīvuma dēļ elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzēji nevarētu izbūvēt savu infrastruktūru, jo šāda izbūve būtu finansiāli nerentabla.
Platjoslas projekta īstenošana noris divās kārtās. Projekta pirmajā kārtā, kas noslēdzās 2015. gadā, jau ir izbūvēti 1813 km optiskā tīkla un 177 optiskā tīkla piekļuves punkti. Platjoslas 2. kārtas projekts tika uzsākts 2016. gada otrajā pusē un to plānots pabeigt 2023. gada beigās.
Projekta mērķis ir nodrošināt kvalitatīvāku un ātrāku internetu gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējiem. Projekta īstenošanas rezultātā arī lauku teritorijās tiek nodrošināta ātra interneta pieejamība un daudzveidīgs pakalpojumu piedāvājums, jo pakalpojumu sniegšanā iesaistās vairāk pakalpojumu sniedzēju. Ātrs internets sniedz ieguvumus gan valsts pārvaldei, kas kļūst sabiedrībai arvien vieglāk un ērtāk sasniedzama caur e-pakalpojumiem, gan iedzīvotājiem, kuriem pieejams plašāks pakalpojumu klāsts, tai skaitā saziņa ar iestādēm, piekļuve kvalitatīvai izglītībai, iespēja strādāt attālināti un citi.
Līdz 2023. gada beigām tiks izbūvēti 1956 km optiskā tīkla un 282 optiskā tīkla piekļuves punkti. Šobrīd visvairāk izbūvēto un ekspluatācijā pieņemto optiskā tīkla piekļuves punktu ir Latgalē – 87 piekļuves punkti un 544 km optiskā tīkla, tad seko Vidzeme ar 82 optiskā tīkla piekļuves punktiem un 534,6 km tīkla trases, Zemgale ar 49 optiskā tīkla piekļuves punktiem un 361,5 km tīkla trases un Kurzeme ar 54 optiskā tīkla piekļuves punktiem un 482,1 km optiskā tīkla trases. Rīgas plānošanas reģionā ir izbūvēti 6 optiskā tīkla piekļuves punkti un 33,8 km optiskā tīkla trases.
Ar mērķi nodrošināt skolas ar mūsdienīgas un kvalitatīvas izglītības īstenošanai nepieciešamajiem interneta resursiem līdz 2023. gada beigām plānots ierīkot 18 optiskā tīkla piekļuves punktus tajās izglītības iestādēs, kuras atrodas lauku teritorijās, kurās neviens elektronisko sakaru komersants nesniedz un tuvāko trīs gadu laikā neplāno sniegt interneta piekļuves pakalpojumus ar platjoslas tīklam atbilstošiem parametriem (tā saucamās “baltās teritorijas”).
Platjoslas projektu īsteno VAS “Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” (LVRTC), 2. kārtas finansējums ir 49 734 253 eiro, no tiem Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējums – 42 274 115 eiro un LVRTC ieguldījums – 7 460 138 eiro.
Vairāk informācijas par ES fondu atbalstu 2014.-2020. gada plānošanas periodā - Satiksmes ministrijas mājas lapā: https://www.sam.gov.lv/lv/2014-2020gada-planosanas-periods-0