Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk
Paplašina iespējas lauksaimnieciskās produkcijas pārstrādātājiem saņemt atbalstu par ieguldījumiem materiālajos aktīvos

Paplašina iespējas lauksaimnieciskās produkcijas pārstrādātājiem saņemt atbalstu par ieguldījumiem materiālajos aktīvos

Zemkopības ministrija

Valdība trešdien, 2. novembrī, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtību pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” 2021. un 2022. gadā, precizējot atbalsta saņemšanu ieguldījumiem lauku saimniecībās un paplašinot atbalsta saņēmēju loku atbalstam lauksaimniecības produktu pārstrādei. 

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: “Gandarījums, ka šodien kolēģi valdībā ieklausījās Zemkopības ministrijas un lauksaimniecības nozari pārstāvošo organizāciju vairākuma viedoklī, neļaujot vienai lauksaimnieku grupai novilcināt vai pat apturēt nozarei šobrīd ļoti nepieciešamās investīcijas. Šajos ģeopolitiskajos apstākļos ir izšķiroši svarīgi dot iespējas mūsu lauksaimniekiem veikt nepieciešamos ieguldījumus saimniecībās, lai tās spētu konkurēt un turpināt darbu, kā arī sekmētu Latvijas lauksaimniecības nozares virzību uz Eiropas Zaļā kursa mērķu sasniegšanu.” 

Ņemot vērā nozīmīgo atbalsta pieteikumu skaitu iepriekšējā projektu iesniegumu pieņemšanas kārtā, kas ievērojami pārsniedza izsludināto finansējumu, tiek precizēta papildu atbalsta intensitāte par zaļajiem ieguldījumiem – to nepiemēros traktoru un ražas novākšanas tehnikas iegādei, kura aprīkota ar GPS uztvērējiem un aprīkojumu. 

Tāpat paredzēts dot iespēju kooperatīviem veikt ieguldījumus arī kravas automašīnu, ražas novākšanas tehnikas un iekārtu iegādē, paredzot 40% atbalsta intensitāti. Vienlaikus lauksaimniecības kultūraugu ražas novākšanas tehnikas un iekārtas, lopbarības sagatavošanas un novākšanas tehnikas un iekārtas iegādes izmaksas tiek attiecinātas arī kooperatīvām sabiedrībām, ja tās minēto tehniku vai iekārtas izmanto pakalpojumu sniegšanai saviem biedriem un par tehnikas vienības izmantošanu atbalsta saņēmējam ir noslēgts līgums vismaz ar 10 biedriem – lauksaimniecības produkcijas primārajiem ražotājiem, līgumā paredzot, ka tā biedri līdz iesniedzama projekta uzraudzības perioda beigām individuāli neiegādājas attiecīgu tehnikas vienību. 

Papildināts arī nosacījums par ieguldījumiem atjaunojamās enerģijas (AER) ražošanai, nosakot, ka pašpatēriņam jāizmanto vismaz 80% saražotās elektroenerģijas attiecīgajā sistēmas pieslēgumā gada griezumā. 

Noteikumos diferencēti projektu atlases kritēriji mazo un atsevišķi vidēju un lielu saimniecību grupai. Tāpat noteikts, ka arī mazās saimniecības vai arī vidējās dārzkopības saimniecības varēs iegādāties minerālmēslu izkliedētāju vai jaunu smidzinātāju, kuru vadība ir manuāli regulējama no kabīnes. Iepriekš šādas saimniecības atbalstu varēja saņemt tikai par automātiski regulējamu smidzinātāju un minerālmēslu izkliedētāju iegādi, kuru izmaksas ir jūtami augstākas. 

Atbalsts ieguldījumiem tiek sniegts no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai, tostarp ietver Eiropas Savienības Atveseļošanās instrumenta finansējumu lauku attīstības pasākumiem. Nākamajā projektu iesniegumu pieņemšanas kārtā tiks izsludināta projektu pieņemšana par vairāk nekā 90 milj. eiro. 

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2021. gada 30. novembra noteikumos Nr. 776 “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība atklātu projektu konkursa veidā pasākumā “Ieguldījumi materiālajos aktīvos” 2014.–2020. gada plānošanas perioda pārejas laikā 2021. un 2022. gadā”” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Pasākumi:

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā