Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Romāns Naudiņš: Būtu bezatbildīgi zaudēt vairāk nekā simts tūkstošus latu ES fondu naudas savlaicīgi neiesniegtas atskaites dēļ

Romāns Naudiņš: Būtu bezatbildīgi zaudēt vairāk nekā simts tūkstošus latu ES fondu naudas savlaicīgi neiesniegtas atskaites dēļ

Turpinot problemātisko, ES līdzfinansēto projektu apmeklējumus īpašu uzdevumu ministra Eiropas Savienības finanšu pārvaldes lietās parlamentārais sekretārs Romāns Naudiņš tikās ar Limbažu pašvaldības vadību, kā arī apmeklēja dalīto bioloģiski noārdāmo atkritumu punktu, kurš pašlaik tiek izbūvēts Limbažos. Darba vizītes laikā tika konstatēts, ka iepriekš problemātiskais projekts varētu tikt pabeigts savlaicīgi, tas ir, līdz šī gada jūlija beigām.

Pašlaik limbažniekiem jūtīgākais jautājums ir par dokumentu sagatavošanu un iesniegšanu Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu finansējuma saņemšanai. Ja tas netiks izdarīts savlaicīgi, tad rezultātā draud visu darbu apmaksa no pašvaldības līdzekļiem, kas var būtiski ietekmēt pilsētas budžetu. Projekta kopējais finansējums ir 143,7 tūkstoši latu, no kuriem 107,8 tūkstoši latu ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzekļi.

„Esmu gandarīts, ka Limbažu pašvaldība, neraugoties uz līdzšinējiem dažādajiem birokrātiskajiem šķēršļiem, ar kuriem tai nācās saskarties, nav atkāpusies un ir pilna apņēmības pabeigt darbus savlaicīgi, lai saņemtu ES struktūrfondu finansējumu. Līdz ar to kategoriski nav pieļaujams, ka tikai dokumentu savlaicīgas neiesniegšanas dēļ pašvaldība nesaņems naudu par paveiktu darbu,” saka R.Naudiņš, piebilstot, ka lūgs Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFALA) izvērtēt iespējas nedaudz pagarināt termiņu dokumentu iesniegšanai.

Pēc tikšanās R.Naudiņš atzina, ka limbažniekiem problēmu nav bijis maz. Viens no galvenajiem problēmu cēloņiem bija ilgais projekta izskatīšanas periods, kas, diemžēl, ne vienā vien projektā rezultējās būvniecības izmaksu sadārdzinājumā. Līdz ar to Limbažu pašvaldībai nācās pārskatīt gan projektu realizācijas termiņus, gan projekta apjomu. „Uzskatu, ka mums ir jāmācās no pieļautajām kļūdām un, realizējot 2007. - 2013.gada plānošanas perioda programmas, birokrātiskajam aparātam ir jāstrādā ievērojami raitāk, lai mēs neradītu paši sev papildu izdevumus. Darba paātrināšanai ir vēl lielas rezerves. Piemēram, CFLA darbs pēdējā gada laikā ir kļuvis daudz operatīvāks un projektu realizētājiem pretimnākošāks, ko atzina arī Limbažu pilsētas vadība. Taču CFLA ir tikai viens no ķēdes posmiem,” uzsvēra R.Naudiņš.

Tikšanās laikā tika pārrunātas arī problēmas, kuras vajadzētu novērst, apgūstot 2007. - 2013.gada plānošanas perioda ES fondu līdzekļus. Kā vienu no problēmām Limbažu pašvaldības vadība minēja naudas atgūšanas ilgumu pēc projekta pabeigšanas un visu dokumentu iesniegšanas – dažkārt tas esot 3 un vairāk mēneši. Tā kā liela daļa projektu sākotnēji tiek realizēta izmantojot kredītus, tad katra kavēta diena rada papildu izdevumus. Izskatāms esot arī jautājums par pašvaldību kredītu limitiem – ja tos nepalielinās, tad   attiecīgi palielinās risks, ka ES nauda netiks apgūta. Nepieciešams paātrināt arī naudas apriti, lai maksājumi tiktu veikti nevis pabeidzot visus darbus, bet pa etapiem. Tas, savukārt, samazinātu pašvaldības nepieciešamo kredītu apjomu un, līdz ar to izdevumus par kredīta procentiem.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Beļkeviča
Finanšu ministrijas
ES fondu Vadības sistēmas departamenta
Informācijas un publicitātes nodaļa
Tālr.. 6 7083 938 
agnese.belkevica@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā