Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Romāns Naudiņš: ES fondu ieguldījumiem atkritumu apsaimniekošanā jākļūst mērķtiecīgākiem

Romāns Naudiņš: ES fondu ieguldījumiem atkritumu apsaimniekošanā jākļūst mērķtiecīgākiem

Lai izpētītu iespējas ar Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu efektīvāk risināt esošās problēmas, kas saistītas ar likumdošanas prasībām neatbilstošu atkritumu izgāztuvju rekultivāciju un dalītās atkritumu vākšanas punktu izveidi, īpašu uzdevumu ministra Eiropas Savienības finanšu pārvaldes lietās parlamentārais sekretārs Romāns Naudiņš šā gada 4.augustā bija darba vizītē Valmierā, kur apmeklēja SIA ZAAO (1998.gadā dibināta Ziemeļvidzemes reģiona pašvaldību organizācija) un tikās ar uzņēmuma vadību.

„Manai vizītei bija divi mērķi. Pirmkārt, uzzināt, kas nepieciešams, lai izmantojot ES finansējumu efektīvi varētu veikt videi apstākļu uzlabošanai būtisku aktivitāšu realizēšanu. Otrkārt, izprast iespējamās problēmas, kas kavē citviet Latvijā strādāt tikpat efektīvi. Piemēram, no 1,3 miljoniem latu, kas 2004. – 2006.gada plānošanas perioda tika piešķirti dalītās atkritumu vākšanas punktu izveidei, līdz šī gada 1.jūlijam projektu īstenotājiem izmaksāti 0,6 miljoni latu, tas ir, 43% no pieejamiem līdzekļiem (nedaudz labāka ir finansējuma apguve, veicot atkritumu izgāztuvju rekultivāciju – projektu īstenotājiem izmaksāti 2,5 miljoni latu apmērā jeb 78% no visiem aktivitātē pieejamajiem līdzekļiem). Lai gan uzskatu, ka šāda kavēšanās nav pieļaujama, iespējams tai ir arī objektīvi apstākļi, kurus nepieciešams nofiksēt un, gatavojoties 2007. – 2013.gada plānošanas periodā pieejamo līdzekļu apguvei, novērst,” uzsvēra R.Naudiņš.

2007.-2013.gada ES fondu periodā minētajam mērķim (Normatīvo aktu prasībām neatbilstošo izgāztuvju rekultivācijai, Reģionālo atkritumu apsaimniekošanas sistēmu attīstībai un Dalītās atkritumu apsaimniekošanas sistēmu attīstībai) ir paredzēts publiskais – valsts un Kohēzijas fonda – finansējums 138,7 miljoni eiro, no kuriem Kohēzijas fonda finansējums ir gandrīz 130 miljoni eiro. Šai summai pieskaitāms privātais finansējums vēl 77 miljoni eiro. „Šie līdzekļi ir ievērojami un mūsu svēts pienākums pret Latvijas dabu ir efektīvi un operatīvi šo naudu izmantot, lai samazinātu kaitējumu videi,” saka R.Naudiņš.

SIA „ZAAO” valdes loceklis Aivars Sirmais norādīja uz mazo ERAF finansējuma apjomu, kas iepriekšējā plānošanas periodā bija pieejams dalītās vākšanas punktu izveidei. Ziemeļvidzemes reģionā, kurā ietilpst Cēsu, Limbažu, Valkas un Valmieras rajoni, šajā aktivitātē projektus realizējušas vien 3 pašvaldības – Alojas un Limbažu pilsētās izveidoti kompostēšanas laukumi pilsētas zaļumsaimniecības vajadzībām, bet Valkas pilsētā bez kompostēšanas laukuma rekonstruēti arī konteineru laukumi un iegādāti vairāki konteineri atkritumu šķirošanai. Taču mazais finansējuma apjoms, ko bija iespējams saņemt no ES dalītās atkritumu vākšanas sistēmas izveidei, nenozīmē, ka Ziemeļvidzemes reģiona iedzīvotājiem atkritumu šķirošana būtu sveša. SIA „ZAAO” deviņus laukumus atkritumu šķirošanai lielākajās reģiona pilsētās izveidoja jau 2003.gadā, kad tika īstenots Kohēzijas fonda projekts.

„Atkritumu šķirošana ir kļuvusi par ikdienas sastāvdaļu ievērojamai daļai mūsu reģiona iedzīvotāju, jo par uzņēmuma līdzekļiem papildus esam izveidojuši vēl divus laukumus Cēsīs un Valmierā. Tāpat reģionā esam izvietojuši vairāk nekā 300 konteineru šķirotu atkritumu vākšanai, vai tās ir PET dzērienu pudeles, makulatūra vai stikls. Taču pie tā nebūt nedomājam apstāties. Jaunajā plānošanas periodā atkritumu dalītās vākšanas attīstīšanai paredzētais finansējums ir krietni lielāks, tādēļ centīsimies daļu no tā piesaistīt Ziemeļvidzemes reģionam. Un, ja tas izdosies, būsim izpildījuši reģionālā atkritumu apsaimniekošanas plāna mērķi, lai katrā apdzīvotā vietā Ziemeļvidzemes reģionā būtu pieejami konteineri atkritumu šķirošanai,” tā A.Sirmais.

R.Naudiņš atzina, ka nepieciešama sekmīga sadarbība starp pašvaldībām atkritumu apsaimniekošanā, kuras galvenais mērķis ir pieredzes apmaiņa un labākās prakses iedzīvināšana. Kā to organizēt „jaunajā” ES fondu plānošanas periodā, viņš pārrunās ar Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas un Vides ministrijas vadību, lai tās aicina pašvaldības un tādus pašvaldību uzņēmumus kā SIA „ZAAO” un vides nevalstiskās organizācijas iesaistīties iepriekš minēto aktivitāšu Ministru kabineta noteikumu projektu izstrādē.

Informāciju sagatavoja:

Lita Kokale
ES fondu vadošās iestādes preses sekretāre
Finanšu ministrija
Tālr: 6 7083880; 2 6469946
Lita.Kokale@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā