Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Sadārdzinājuma mazināšanas pasākumi ES fondu projektos jāievēro arī turpmāk

Sadārdzinājuma mazināšanas pasākumi ES fondu projektos jāievēro arī turpmāk

Otrdien, 28. jūnijā, Ministru kabineta (MK) sēdē valdība, skatot Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto informatīvo ziņojumu par izmaksu pieaugumu Eiropas Savienības (ES) fondu līdzfinansētos projektos, lēma, ka jau 2007. un 2008. gadā pieņemtie valdības lēmumi par veicamajiem sadārdzinājuma risku mazināšanas pasākumiem joprojām ir aktuāli un jāievēro arī turpmāk. 

„Ikgadējā valsts budžetā pieejamo līdzekļu apguve pilnā apmērā nevar būt pašmērķis un neattaisno nesaimniecisku un tuvredzīgu līdzekļu izlietojumu un tirgus kropļošanu, sedzot nepamatotu izdevumu sadārdzinājumu un atbalstot projektus ar  augstu neīstenošanas un neattiecināmo izmaksu rašanās risku. Tādēļ nav atbalstāma nepamatota sadārdzinājuma segšana un ir svarīgi arī turpmāk solidāri ievērot sadārdzinājuma mazināšanas pasākumus,” uzsver FM valsts sekretāra vietnieks ES fondu jautājumos Aleksandrs Antonovs.

Ārkārtīgi straujš būvniecības izmaksu pieaugums radīja būtiskus sarežģījumus ES fondu apguvē jau laikā pirms ekonomiskās krīzes, kā rezultātā MK 2008. gadā izvirzīja virkni uzdevumu nozaru ministrijām, kas vērsti uz nepamatota izmaksu sadārdzinājuma nepieļaušanu, projektu un aktivitāšu finanšu plānošanas uzlabošanu un cenu indeksēšanas jautājumu sakārtošanu iepirkumos.

MK sēdē valdība akceptēja jau lemto, ka iepriekš neparedzēts un nepamatots izmaksu pieaugums nav pieļaujams un netiks finansēts no publiskajiem resursiem, paredzot arī turpmāku atbildīgu pasūtītāju rīcību iepirkumu konkursu ietvaros.

Tāpat atbildīgajām un sadarbības iestādēm jāturpina proaktīvi informēt potenciālos finansējuma saņēmējus par standarta projektu iesniegumu vērtēšanas kritēriju, ar ko finansējuma saņēmēji apņemas izmaksu pieauguma gadījumā sadārdzinājumu segt no saviem līdzekļiem.

Savukārt objektīvi pamatotam, neparedzamam sadārdzinājumam atbildīgajām ministrijām jānovirza finanšu rezerve neparedzētiem gadījumiem.

Pamatota sadārdzinājuma gadījumā pašvaldības saviem projektiem normatīvo aktu noteiktajā kārtībā var saņemt aizņēmumu no Valsts kases.

Gadījumos, ja izmaksu pieaugums kādā projektā ir tik liels, ka ar projekta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem to nevar nosegt, kā arī finansējuma saņēmējs nespēj nodrošināt finansējumu no saviem līdzekļiem, ir nepieciešams atcelt iepirkuma procedūru un sludināt jaunu iepirkuma konkursu, iepriekšējo iepirkuma konkursu slēdzot bez rezultāta.
 
Lai administrējošās iestādes un finansējuma saņēmēji spētu atbilstoši pieņemamām tirgus cenām plānot un ieviest projektus, valdība atkārtoti uzdeva Ekonomikas ministrijai līdz šā gada novembrim aktualizēt analītisko būvizmaksu katalogu, kurā paredzēti standarta vienību izcenojumi.

FM kopā ar atbildīgajām un sadarbības iestādēm viena mēneša laikā pēc Ekonomikas ministrijas pilnveidotā analītiskā būvizmaksu kataloga izstrādes jāaktualizē izmaksu izmaiņu vadības metodika.

FM izstrādāja informatīvo ziņojumu, jo līdz ar ekonomikas atlabšanas pazīmēm un ES fondu intensīvāku finansējuma apguvi vairākas ES fondu apguvē iesaistītās ministrijas ir informējušas FM par izmaksu sadārdzinājumu ar būvniecību saistītos projektos. Ziņojumā analizēti līdz šim veiktie pasākumi sadārdzinājuma riska minimizēšanai un sniegti priekšlikumi turpmākai rīcībai, kā iepriekš minēts.

Detalizētu informatīvo ziņojumu skatīt MK mājas lapā.


Informācijas sagatavotājs:
Agnese Beļkeviča
Komunikācijas nodaļas vadītājas vietniece
Tālr. 67083938
Agnese.Belkevica@fm.gov.lv


Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā