Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk
Tiesneši un prokurori uzsāk mācību kursu “Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošana”

Tiesneši un prokurori uzsāk mācību kursu “Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošana”

Tieslietu ministrija

2023. gada 3. oktobrī Latvijas tiesneši un prokurori piedalījās e-kursa “Vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē apkarošana” mācību atklāšanas pasākumā. Mācības organizē Tiesu administrācija sadarbībā ar Latvijas Tiesnešu mācību centru projekta “Tieslietu akadēmija” ietvaros. Tiesu administrācija šā gada 28. septembrī noslēgusi arī līgumu par mācībām “Uz vardarbībā cietušā vajadzībām vērsta pieeja tiesu sistēmā” ar biedrību “Centrs Marta”. 

Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere norāda: “Patiess prieks, ka tiesneši un prokurori uzsākuši apgūt mācību kursu, kā savlaicīgi atpazīt un novērst vardarbību ģimenē un pret sievietēm. Kurss pēc manas iniciatīvas tika iekļauts mācību programmā pēc tam, kad prātam neaptveramā Jēkabpils traģēdija izgaismoja būtiskus robus sistēmā. Diemžēl jāsaka, ka mēs kā sabiedrība vēljoprojām esam pārāk iecietīgi pret vardarbību un nereti tā tiek uzskatīta par “ģimenes lietu”. Tā tas nav, un vislabākais veids, kā šo pieņēmumu kliedēt, ir izglītošanās ceļā. Lai veicas iegūtās zināšanas izmantot drīz jau praksē un līdzīgi gadījumi nekad neatkārtotos.”

Vardarbība pret sievietēm ir smags cilvēktiesību pārkāpums un sieviešu diskriminācijas veids. Vardarbība var izpausties dažādos veidos, piemēram, gan fiziski, seksuāli, gan emocionāli. Šis jautājums ir ļoti komplicēts. Nereti pašas cietušās par vardarbību neziņo, dažkārt situāciju pasliktina iestāžu reakcija, pie kurām sievietes vēršas pēc palīdzības. Tāpēc Eiropas Padome programmas “Cilvēktiesību izglītība juridisko profesiju pārstāvjiem” (HELP) ietvaros izstrādāja visaptverošu e-kursu par šo tematu, lai juridisko profesiju pārstāvji labāk izprastu, ko nozīmē vardarbība pret sievietēm un vardarbība ģimenē.

Latvijas tieslietu sistēmas kontekstam mācības pielāgotas un adaptētas starpinstitucionālai auditorijai – tiesnešiem un prokuroriem, kurās iesaistīti arī starptautiski eksperti, šim kursam piešķirot starptautisku dimensiju. Mācības notiks līdz 2024. gada maijam gan e-vidē, gan trīs klātienes semināros, kuru laikā tiesnešiem un prokuroriem būs iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, kā arī padziļināti apgūt dažādas tēmas Rīgas apgabaltiesas tiesneses un HELP kursa vadošās lektores Ilzes Celmiņas, Zemgales apgabaltiesas tiesneses Līgas Baltmanes-Zepas un Rīgas tiesas apgabala prokuratūras prokurores Baibas Balodes vadībā.

Atšķirībā no attālinātajām mācībām, kur visi dalībnieki vienlaicīgi tiešsaistē piedalās nodarbībās, e-kursa apguve plānota pašmācības ceļā katram dalībniekam ērtā laikā, HELP programmas e-kursu platformā. Dalībniekam nedēļā būs jāvelta aptuveni 1–2 stundām e-kursa apguvei.

Programmas mērķis ir atbalstīt Eiropas Padomes dalībvalstis Eiropas cilvēktiesību standartu īstenošanā, koncentrējoties uz Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, citiem Eiropas Padomes instrumentiem un kopš 2015. gada – ES tiesību aktiem. HELP programma nodrošina juridisko profesiju pārstāvjiem visā Eiropā kvalitatīvu izglītību cilvēktiesību jautājumos. Pateicoties šīm mācībām, juridisko profesiju pārstāvji var labāk aizsargāt cilvēktiesības savā valstī un sekot līdzi mainīgajiem Eiropas Cilvēktiesību tiesas standartiem un judikatūrai.

Pasākumi:

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā