Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk
Valsts probācijas dienesta organizēts un vadīts izlīguma process

Valsts probācijas dienesta organizēts un vadīts izlīguma process

Tieslietu ministrija

Izlīguma process ir dialogs, kurā brīvprātīgi piedalās cietušais un likumpārkāpējs un, kuru vada neitrāla persona- starpnieks (mediators), palīdzot iesaistītajām pusēm vienoties par savstarpēji pieņemamu un  taisnīgu risinājumu. 

Valsts probācijas dienests, īstenojot izlīguma procesu, piedāvā piedalīties:

  • izlīguma sēdē, kurā iesaistās cietušais, likumpārkāpējs un atbalstītāji. Cietušais – nepilngadīgais vai persona pār kuru nodibināta aizgādība izlīguma sēdē var nepiedalīties, ja tas var kaitēt cietušā psihiskajai veselībai vai drošībai. Tādos gadījumos izlīguma procesā piedalās tikai cietušās personas likumiskais pārstāvis.

  • izlīguma sanāksmē (conferencing), kurā iesaistās plašāks dalībnieku loks (cietušais, likumpārkāpējs, viņu vecāki un arī citi, kuri tika ietekmēti noziedzīga nodarījuma rezultātā, kā arī var tikt uzaicināti speciālisti, kuri varētu sniegt atbalstu gan likumpārkāpējam, gan cietušajam un viņu ģimenēm. Izlīguma sanāksmi lielākoties pielieto darbā ar nepilngadīgajiem. 

Dalībnieki izlīguma procesā piedalās personīgi vai, atsevišķos gadījumos,  izmantojot tiešsaistes komunikāciju tehnoloģijas.

Izlīguma procesu vada starpnieks, kurš ir specializējies sarunu vadīšanā konfliktu risināšanas jautājumos. Starpnieks var būt gan Valsts probācijas dienesta amatpersona, gan sertificēts brīvprātīgais. 

Izlīguma procesa pamatā ir Taisnīguma atjaunošanas pieeja, ko pasaulē izmanto noziedzīga nodarījuma rezultātā radušos seku mazināšanai. 

Taisnīguma atjaunošanas pieeja tiek izmantota, lai iesaistītu visus, kuri tika ietekmēti, noziedzīga nodarījuma rezultātā, veicinātu vienotu izpratni par notikušo un panāktu vienošanos, kā šis kaitējums varētu tikt mazināts vai novērsts, tādejādi sasniedzot taisnīgu risinājumu.

Eiropas Forums Taisnīguma Atjaunošanai /European Forum for Restorative Justice/  

Vairāk informācijas: https://www.euforumrj.org/en 

Tā ir iespēja:

  • runāt par notikušo starpnieka klātbūtnē, kurš izlīguma procesā palīdz uzturēt miermīlīgas sarunas, lai cietušais un likumpārkāpējs spētu sasniegt pieņemamu un savstarpēji taisnīgu risinājumu;

  • runāt par notikušā ietekmi un sekām;

  • veidot dialogu drošā vidē (nenosodoša attieksme, konfidencialitāte);

  • ātrāk atrisināt notikušo kā tiesāšanās ceļā;

  • iesaistīt izlīguma procesā savus atbalstītājus (radus, draugus, vecākus u.c. svarīgas personas).

Uzzini vairāk par izlīguma processu: https://www.vpd.gov.lv/lv/media/1563/download?attachment

Pasākumi:

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā