Piekļūstams saturs

Fonta izmērs

Kontrasts

Lasīt vairāk

Vēl ir pāragri runāt par veiksmes stāstiem programmā „Kompetences centri”

FM: vēl ir pāragri runāt par veiksmes stāstiem programmā „Kompetences centri”

Finanšu ministrija (FM) kā Eiropas Savienības (ES) fondu vadošā iestāde Latvijā, kas atbild par efektīvu, caurredzamu un finanšu vadības principiem atbilstošu ES fondu ieviešanu, uzskata, ka vēl ir pāragri runāt par „veiksmes stāstiem” un konkrētiem rezultātiem ES fondu atbalsta programmā „Kompetences centri”. Tas pamatojams ar līdzšinējo programmas ieviešanas progresu un konstatētajiem riskiem aktivitātes ieviešanā.

„Jāņem vērā, ka tiks vērtēti ne tikai īstermiņa rezultāti, bet arī kompetences centru kā sadarbības modeļa ilgtspēja pēc projektu beigām un ieguldījums tautsaimniecības attīstībā ilgākā termiņā. Kompetences centru kā sadarbības modeļa ieviešanas un īstenošanas mehānisms ir jāpilnveido,” uzsver FM valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Aleksandrs Antonovs.

FM ir secinājusi, ka praksē Kompetences centru darbība nenotiek atbilstoši drošas finanšu vadības principiem, nenovēršot interešu konfliktu un nenodrošinot investīciju ilgtspēju.

Jau pagājušā gada vasarā FM, saņemot signālus par riskiem aktivitātes īstenošanā, uzdeva par aktivitāti atbildīgajai Ekonomikas ministrijai tos novērst.

Laikam ritot un konstatējot arvien jaunus riskus, 2011.gada nogalē tika veikts Kompetences centru programmas audits, kura ietvaros tika konstatēti šādi ar aktivitātes ieviešanu saistīti riski: risks, ka netiks nodrošināta kompetences centru ilgtspēja, risks, ka netiks nodrošināta aktivitātes un projektu mērķu sasniegšana, nesaskaņota komercdarbības atbalsta risks, dubultā finansējuma risks un neatbilstoši veikto iepirkumu risks. 

Lai nodrošinātu kompetences centru programmas efektīvu īstenošanu ilgtermiņā un novērstu konstatētos trūkumus, šobrīd norit intensīvs darbs starp Finanšu ministrijas, Ekonomikas ministrijas, v/a „Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra”, kā arī kompetences centru un nozaru pārstāvjiem.

Ņemot vērā konstatētos riskus un atsevišķus būtiskus trūkumus ieviešanas modelī, Finanšu ministrija saskata, ka pareizāk lielāko daļu aktivitātes finanšu atbalstu individuāliem pētījumiem būtu sniegt caur ES fondu aktivitātes „Jaunu produktu un tehnoloģiju izstrāde” 2.kārtu, kas sekmētu viennozīmīgi skaidrāku un caurskatāmāku ieviešanu un sasniedzamo rezultātu ilgtspējas nodrošināšanu, savukārt uz nozares attīstību kopumā vērstus pētījumus varētu īstenot šai pašā kompetenču centru programmā ar atlikušajiem finanšu resursiem.

Finanšu ministrija atbalsta tādus ieguldījumus un instrumentus, kas ilgtermiņā paaugstina ekonomikas konkurētspēju un ir mērķtiecīgi virzīti uz ilgtspējīgu nozaru attīstību, stimulē zinātnes un pētniecības sektora potenciāla izmantošanu tautsaimniecībā, veicina pētniecības un rūpniecības sektoru sadarbību un komersantu konkurētspējas paaugstināšanu. Tāpēc, lai nodrošinātu maksimālu ieguldīto līdzekļu atdevi un pienesumu tautsaimniecības attīstībai ilgtermiņā, svarīgs ir tālredzīgi, atbilstoši definēts investīciju (valsts budžeta, ES fondu, privātā finansējuma) mērķis un ieviešanas mehānisms.

Ekonomikas ministrijas izstrādātā, Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā Kompetences centru programma ir eksperimentāls instruments ar mērķi veicināt komersantu konkurētspējas paaugstināšanu, atbalstot pētniecības un rūpniecības sektoru sadarbību rūpniecisko pētījumu, jaunu produktu un tehnoloģiju attīstības projektu īstenošanā.

2011. gadā pēc līguma noslēgšanas ar LIAA Latvijā savu darbību sāk seši kompetences centri tādās nozarēs kā ķīmija un farmācija;  meži;  vide, biotehnoloģijas, bioenerģija;  elektronika;   informācijas tehnoloģijas;  mašīnbūves. Aktivitātes īstenošanai pieejamais kopējais publiskais finansējums (ES fondu un valsts finansējums) ir 37,3 miljoni latu.


Informācijas sagatavotājs:
Agnese Beļkeviča
Komunikācijas nodaļas vadītāja vietniece
Tālr.: 67083938
E-pasts: agnese.belkevica@fm.gov.lv

Saņem jaunumus un paziņojumus par projektu konkursiem e-pastā